Kongres Polsko-Węgierski w Bydgoszczy
Inne z kategorii
Więcej trumien niż kołysek [OPINIA]
W lutym Sejm i Senat jednogłośnie przyjęły uchwałę o ustanowieniu 2016 r. Rokiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w obecności wiceprzewodniczącego węgierskiego parlamentu Jánosa Latorcaia. Uchwałę o tożsamym znaczeniu przyjęło również Węgierskie Zgromadzenie Narodowe.
Rok Solidarności został ustanowiony dla upamiętnienia wydarzeń z 1956 roku, gdy wpierw Polacy, a następnie Węgrzy podjęli walkę o wolność naszych narodów. Jak czytamy w uchwale - ,,bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy”.
Również w Bydgoszczy obecne było pragnienie wolności. 18 listopada 1956 roku zebrał się spontanicznie tłum, który doprowadził do zniszczeina zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego.
Stowarzyszenie Dwie Korony organizuje z tej okazji Kongres Polsko Wegierski.
Program Kongresu:
Sobota 19 listopada:
14:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Narodów Polskiego i Węgierskiego w nadzwyczajnym rycie rzymskim. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Plac Piastowski 5.
Niedziela 20 listopada:
16:00 Kongres Polsko-Węgierski w ramach Roku Solidarności z udziałem:
-
Ádám Mirkóczki (Węgier, poseł Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego)
-
dr Stefan Pastuszewski (pisarz, samorządowiec)
-
dr Miklos Mitrovits (Węgier, historyk, polonista)
-
ks. dr Roman Kneblewski (proboszcz Parafii NSPJ)
Miejsce: Hotel pod Orłem, Sala Malinowa.
Wsparcie medialne: Portal Kujawski
Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu: Posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego i Posła RP Łukasz Schreibera.