Styl życia 22 Apr 2021 | mk
Chorał gregoriański, muzyka organowa. Od piątku w Bydgoszczy wyjątkowa konferencja

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Między innymi warsztaty śpiewu gregoriańskiego i improwizacji organowej odbędą się w ramach konferencji o muzyce sakralnej. Wydarzenie, zaplanowane na 23 i 24 kwietnia w Domu Polskim w Bydgoszczy, będzie transmitowane online.

To już siódma edycja ogólnopolskiej konferencji „Muzyka sakralna w wymiarze kulturowo-edukacyjnym”, organizowanej przez Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Diecezję Bydgoską.

- Konferencja jest adresowana do każdego, kto interesuje się zagadnieniami muzyki sakralnej.  Podczas tej edycji poruszymy głównie temat muzyki towarzyszącej nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, ale chorał gregoriański, samo wykonawstwo muzyki, jest interesujące dla wielu ludzi i właśnie do nich ta konferencja jest adresowana - tłumaczy ks. dr Mateusz Ziemlewski.

Czy laik również może spróbować swoich sił podczas warsztatów śpiewu? - Oczywiście - mówi kapłan. Uczestnicy uczą się rozczytywania chorału, a potem - wykonawstwa.

Zaplanowano także warsztaty improwizacji organowej, które odbędą się w Akademii Muzycznej. - To propozycja dla muzyków kościelnych, organistów pracujących w diecezji bydgoskiej i okolicznych diecezjach - wyjaśnia. - Improwizacja organowa to na bieżąco tworzony utwór muzyczny. Czasem podczas liturgii pojawia się miejsce i czas, by wypełnić je dobrą muzyką. Żeby tę dobrą muzykę mieć w zanadrzu, trzeba się kształcić - podkreśla. Podczas konfencji muzycy będą mogli uczyć się pod okiem fachowców.

Chętni do udziału w mogą nadal zgłaszać się na adres: prodziekan.w4@amfn.pl.

Z uwagi na obostrzenia konferencja odbędzie się on-line, będzie transmitowana  z Domu Polskiego (ul. Grodzka 1) w Bydgoszczy oraz z Akademii Muzycznej.

Więcej o muzyce sakralnej oraz o konferencji - wkrótce.

mk Autor