Kultura 7 Sep 2021 | mk
„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Premiera w dzień beatyfikacji w Warszawie

mat. dystrybutora (KinoŚwiat)

12 września w warszawskim Multkinie „Złote Tarasy” odbędzie się premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Produkcja bydgoszczan, braci Syków, jest oficjalnym filmem beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pokaz premierowy zaplanowano właśnie na dzień wyniesienia Prymasa Tysiąclecia na ołtarze. Na ekrany kin w całym kraju wejdzie kilka dni później – 17 września. Obraz dotyczy wojennych losów młodego ks. por. Stefana Wyszyńskiego, kapelana szpitala Armii Krajowej, pracującego u boku matki Róży Czackiej. Akcja rozgrywa się w Laskach pod Warszawą i na terenie Puszczy Kampinoskiej w 1944 r., w czasie powstanie warszawskiego.

Twórcy filmu, bydgoszczanie Maciej i Tadeusz Sykowie, skupiają się na roli doświadczeń powstańczych w dojrzewaniu tytułowego bohatera do późniejszej roli prymasa Polski – wątku, jak mówią, często pomijanym w jego biografii.

W tytułową postać wcielił się Ksawery Szlenkier, w rolę matki Róży Czackiej – Małgorzata Kożuchowska. Na ekranie zobaczymy również znanego kaznodzieję, ks. Dominika Chmielewskiego, jako ks. Jerzego Baszkiewicza, psudonim Radwan II.

Producentami filmu są bracia Sykowie, założyciele wytwórni High Hope Films, a koproducentem – biuro programu „Niepodległa”. Muzykę skomponował Atanas Valkow (autor muzyki do filmów „Belfer”, „Bodo”, „Ostatnia rodzina”, „Król”). Nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu zrealizowano w Operze Nova w Bydgoszczy; utwory wykonali Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy i muzycy opery, pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego. 

mk Autor