Kultura 20 Oct 10:55 | kd
Prawdziwe oblicze Boga. Całun turyński w świetle najnowszych badań [RECENZJA]

Całun Turyński od samego początku wzbudza kontrowersje. Dla jednych jest obiektem kultu, a dla innych wielkim fałszerstwem. Czym jest tak naprawdę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Jan S. Jaworski, autor najnowszej publikacji wydanej przez wydawnictwo Fronda.

Pomimo wielu lat badań nad Całunem Turyńskim, nadal nie udało się oddtworzyć sposobu w jaki utrwalił się na płótnie wizerunek tajemniczego Mężczyzny z Całunu. Badacze słynnej grupy STURP nie odkryli w badanych fragmentach tkaniny żadnych farb ani pigmentów. Zmiany zaobserwowane we włóknach sugerowały, że płótno poddawano licznym procesom fizycznym i chemicznym, które mogły być wywołane laboratoryjnie, ale nie tłumaczyły powstania obrazu na Całunie.

Z nowym podejściem i przedstawieniem badań prowadzonych po 2010 roku wychodzi Jan S. Jaworki. Przedstawione w książce, - jak czytamy w opisie wydawniczym - wyniki badań obejmują one analizę struktury mikroskopowej próbek, ich budowę krystalograficzną i molekularną oraz skład atomowy.  Zadziwiające, że zastosowanie najnowocześniejszych i subtelnych technik fizykochemicznych ujawnia wciąż nowea zaskakujące ślady na płótnie Całunu. A one, wbrew oponentom, doskonale pasują do twierdzenia, że owinięto tym płótnem ciało Jezusa zdjętego po męce z Krzyża, zgodnie z opisem Ewangelii.

Sensacje wzbudziły prace profesora Giulio Fantiego z Uniwersytetu w Padwie, opublikowane w 2017 roku. Fanti wykazał, że jest absolutnie niemożliwe, by ktoś dysponujący zasobami wiedzy i techniki średniowiecznej, był w stanie  dokonać tak genialnego fałszerstwa.

Wielka relikwia, świadek Męki i Zmartwychwstania ujawnia wciąż coraz więcej tajemnic.  To nauka pozwala nam z bliska spojrzeć w Twarz Boga. 

Nową publikację powinien przeczytać każdy, kto choć raz zastanawiał się nad tajemnicą Całunu.

 

Dane techniczne: Oprawa: miękka ze skrzydełkami| Liczba stron: 328 czarno-białych + 16 kolorowych| Wymiary okładki: 145 x 205| Cena: 44,90| EAN: 9788380795402 

 

Jan S. Jaworski, Prawdziwe oblicze Boga. Całun Turyński w świetle najnowszych badań naukowych, wyd. Fronda, Warszawa 2020

kd Autor

Redaktor/Publicysta