Kultura 10 Mar 2016 | Redaktor
Music for ŚDM - płyta już niebawem

Płyta „Music for ŚDM” to jak dotąd największy duszpasterski i organizacyjny projekt Wolontariatu Młodzieżowego 4don4LORD („Fordon dla Pana”), działającego przy parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży. Projekt jest zwieńczeniem dwóch edycji warsztatów muzycznych o tym samym tytule co płyta, które odbyły się w czerwcu i październiku minionego roku. Jest to projekt, w którym łącznie wzięło udział ponad stu młodych ludzi z całej naszej diecezji, począwszy od muzyków, uczestników dwóch wcześniejszych edycji warsztatów muzycznych, ludzi zaangażowanych w nagranie, montaż, projekt artystyczny czy promocję.

Skład instrumentalny tego albumu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Do nagrań zaprosiliśmy profesjonalnych bydgoskich muzyków m.in. sekcja rytmiczna, kwartet smyczkowy, saksofon, klarnet, harfa, a nawet akordeon. Pomysł nagrania zrodził się z wydarzenia wyjątkowego więc sama płyta jest równie wyjątkowa. Ten album sam w sobie jest swoistego rodzaju mapą, a każda piosenka - podróżą w najdalsze zakątki świata, gdzie ludzie borykają się ze swoją codziennością: wojny, choroby, ciągłe poszukiwanie sensu życia; często również i konsumpcjonizm oraz przyjemności materialne, które dominują nad prawdziwymi wartościami, takimi jak chociażby wiara czy miłość.

Na płycie znajduje się dziewięć utworów muzycznych. Wiele z nich, to znane w kręgach chrześcijańskich piosenki zasłyszane podczas pielgrzymek czy rekolekcji. Na krążku zostały zaprezentowane we własnych, skomponowanych aranżacjach muzycznych, dzięki którym uzyskały nowe brzmienie. Pozostałe utwory to kompozycje muzyków, kompozytorów, obracających się w chrześcijańskich kręgach muzycznych całej Polski. Nie mogło również zabraknąć hymnu Światowych Dni Młodzieży pt. „Błogosławieni, miłosierni”, który jest zwieńczeniem całej płyty.

By jeszcze bardziej podkreślić istotę wędrówki i dalekiej podróży – także tej duchowej - świadomie zrezygnowano z tradycyjnej kilkusekundowej ciszy przed każdą piosenką, jak to bywa przy nowo wydanym krążku. W zamian zamieszczono dźwięki symbolizujące dane miejsce na ziemi. Są nimi m.in. odgłosy ulicy Manhattanu w Nowym Jorku, wybuchy bomb w Syrii, czy chociażby etniczne śpiewy i odgłosy tradycyjnych instrumentów Afryki.

To wyjątkowy projekt, który zrodził się z potrzeby serca, energii i chęci do działania młodych, nietuzinkowych ludzi. I do takiej właśnie młodzieży – młodzieży z całego świata - adresowana jest ta płyta, której premiera w Niedzielę Palmową, 20 marca 2016 roku, w Światowym Dniu Młodzieży obchodzonym lokalnie w swoich diecezjach.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor