Kultura 3 Sep 2020 | BR
Polsko-włoski koncert na święto diecezji

fot. JT/arch.

W niedzielę 6. września o godz. 19:00 odbędzie się międzynarodowy koncert muzyki symfonicznej w Domu Polskim. Wystąpią na nim słynni artyści z Polski oraz Włoch.

Koncert organizowany jest z okazji diecezjalnego święta wspomnienia Matki Bożej Pięknej Miłości – patronki diecezji bydgoskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Jego Ekscelencja ks. bp Jan Tyrawa.

 

Na koncercie zaśpiewa sopranistka Dominika Zamara. Gdy rozmawiam z panią Dominiką jest tuż po występie na festiwalu operowym w Taorminie, gdzie wykonała Aidę.

 

„Sercem i myślami jestem już w Polsce przy nadchodzącym wspaniałym koncercie w moim ukochanym mieście – Bydgoszczy. Będzie to koncert muzyki sakralnej, a ja kocham muzykę sakralną. Wykonamy przepiękne dzieła m.in.: „Stabat Mater” Giovanni Battista Pergolesiego oraz III Symfonię część II Henryka Mikołaja Góreckiego”.

 

Orkiestrą „Sinfonietta” pokieruje oraz zagra na wiolonczeli Emilian Rosiak.

 

„To dla mnie ogromny zaszczyt wystąpić z tak znakomitymi artystami, zarówno z gośćmi z Włoch jak i Polski, a także z muzykami orkiestry, którą pokieruję. Wielką przyjemnością jest stanąć na czele orkiestry „Polsko-Niemieckiej Sinfonietty”, niestety przez pandemię okrojoną o skład niemiecki. Będę dyrygował utworem „Symfonii Pieśni Żałosnych” część II, Henryka Mikołaja Góreckiego. Jeśli zaś chodzi o „Stabat Mater” Pergolesiego to będzie to jego niestandardowe wykonanie, można powiedzieć, że wręcz eksperymentalne. Utwór ten generalnie jest wykonywany na sopran oraz alt, natomiast my wykonamy go na sopran i wiolonczelę, która swoją skalą jest zbliżona do altu. Mamy nadzieję, że niespotykane dotąd wykonanie spodoba się publiczności”.

 

Koncert to nie tylko artyści, to masa przygotowań, które spoczywają na barkach organizatorów. Jarosław Trześniewski manager Dominiki Zamary jest obok ks. Mateusza Ziemlewskiego głównym organizatorem koncertu.

 

„Koncert od pomysłu do realizacji to prawie pół roku pracy. Artyści mają swoje wizje, wymagania, oczekiwania. Trzeba to połączyć z możliwościami. Spięcie logistyczne dwojga artystów z Włoch, wygospodarowanie miejsca w kalendarzu Dominiki, organizacja orkiestry, która tu spoczywała na barkach Emiliana to duże wyzwanie. Koncert, który Państwo zobaczą to produkt finalny setek godzin pracy, dziesiątków maili i telefonów. Mało kto to widzi i o tym wie. Aby koncert przebiegł sprawnie i wszystkie elementy były na swoim miejscu musi na to pracować wiele osób, które na ogół pozostają za kulisami. To trzeba kochać i umieć zostać w cieniu ciesząc się dziełem, które powstaje dla publiczności. Oklaski są dla artystów, dla nas satysfakcja z połączenia setek nici, które tworzą sceniczne dzieło”.

 

Gospodarzem wydarzenia z ramienia diecezji jest ks. Mateusz Ziemlewski, referent ds. muzycznych diecezji bydgoskiej.

 

 

 

Wszystkich chcących obcować ze światową kulturą zapraszamy serdecznie na koncert do Domu Polskiego 6 września o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

BR

BR Autor

Redaktor