KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA 1 May 2021 | Redaktor
Głośny film „Wyrok na niewinnych” dziś dostępny za darmo

kadr z filmu

W sobotę (1 maja) do 18.00 bezpłatnie można obejrzeć produkcję „Wyrok na niewinnych. Sprawa Roe przeciw Wade” (ang. „Roe v. Wade”). Film został udostępniony przez dystrybutora, Rafael Film.

Film ukazuje kulisy manipulacji, która doprowadziła do przekonania opinii publicznej i, w konsekwencji, sędziów Sądu Najwyższego, o społecznym poparciu dla liberalizacji antyaborcyjnego prawa 

– pisze Mateusz Soliński w recenzji dla Katolickiej Bydgoszczy„Tygodnika Bydgoskiego”.

Obraz można legalnie bezpłatnie obejrzeć online, do soboty (1 maja) do godz. 18.00 pod tym linkiem. Później będzie znów będzie dostępny jedynie za opłatą, na stronie kinorafael.pl: tutaj.

Produkcja odsłania kulisy słynnego procesu sądowego, jaki miał miejsce w latach 1970–1973. Norma McCorvey (pod pseudonimem „Jane Roe”), będąca wówczas w stanie błogosławionym, zgłosiła pozew o stwierdzenie, że przepisy stanu Teksas dotyczące tzw. aborcji są niezgodne z konstytucją. Teksańskie prawo dopuszczało możliwość zabicia poczętego dziecka tylko w sytuacji ratowania życia matki. Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który 22 stycznia 1973 r. wydał wyrok obalający antyaborcyjne prawa stanu Teksas, co w konsekwencji oznaczało legalizację aborcji niezależnie od wieku nienarodzonego dziecka, na terenie całego kraju – czytamy w recenzji.

Cała recenzję opublikujemy w niedzielę (2 maja). O tymczasowym bezpłatnym dostępie do filmu poinformowali prowadzący stronę Teobańkologia na Facebooku.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor