Kościół w Polsce 2 Apr 08:46 | Redaktor
Rzymsko-katolickie Triduum Paschalne w języku ukraińskim

fot. nadesłane, ks. Grzegorz Draus

Wierni Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Ukrainie stanowią znaczący procent wierzących, zwłaszcza na Podolu i ziemi lwowskiej. Wśród uchodźców wojennych, przybylych do Polski, są też rzymsko-katolicy. Dla nich, pomimo zazwyczaj dobrej znajomości języka polskiego ważnym jest możliwość modlitwy na liturgii w języku ukraińskim, dotrzymując swoich ukraińskich tradycji.

W Lublinie w dwóch kościołach celebrowane są nabożeństwa rzymsko-katolickie po ukraińsku: w kościele akademickim KUL (opiekunem jest o.Jan Hano z Archidiecezji lwowskiej) oraz, od ostatniej jesieni, w bazylice dominikanów.

Lubelscy Ukraińcy modlą się też w bardzo żywej greko-katolickiej Parafii w uroczyście przekazanym niedawno kościele św. Jozafata oraz w historycznej cerkwi w Muzeum Wsi Lubelskiej, również w prawosławnej cerkwi, działają też - w języku ukraińskim - trzy ewangelickie wspólnoty.

Dwie rzymskokatolickie ukraińskie wspólnoty przeżywały wszystkie liturgie Triduum Paschalnego razem, w kościele rektoralnym św. Wojciecha w Lublinie, przed odbywającymi się później nabożeństwami w języku polskim. Było to jedyne rzymsko-katolickie Triduum Paschalne w języku ukraińskim poza Ukrainą.

– Nie pamiętam, kiedy ten kościół zgromadził tak wielu wiernych co dzisiaj – mówił na zakończenie Wigilii Paschalnej rektor kościoła św. Wojciecha, ks. Tomasz Gap. – Czujcie się tu jak u siebie w ojczystym domu. Życzę wam, byście na swoich drogach trudnej wędrówki z dala od ojczystej ziemi odnaleźli tu siły i otuchę. Niech Zmartwychwstały Chrystus przywróci pokój Ukrainie – powiedział.

Wszystkim nabożeństwom Triduum przewodniczyli duszpasterze Ukraińców w Lublinie: ks. Grzegorz Draus, dominikanin o. Józef Klimurczyk i marianin z Diecezji Kamieniecko-Podolskiej ks. Antoni Rudy. Po Liturgii Wielkiego Piątku odbyła się drogą krzyżowa pod zamkiem lubelskim. Jest to miejsce symboliczne, bo na pobliskim dworcu autobusowym przyjmowano pierwszych dniach uchodźców. Poświecenie pokarmów odbyło się, według ukraińskiej tradycji, po liturgii Wigilii paschalnej. Ze względu na dużą ilość wiernych odbyło się na placu pomiędzy kościołem a zamkiem. Do Wielkanocnego koszyka podarowano każdemu kieszonkowe Biblie. Paschalną radość wyrażono na wspólnej agapie. 


Msze Zmartwychwstania Pańskiego odprawiano w KUL i w bazylice dominikanów.
Podczas Okresu Wielkanocnego rzymsko-katolicy Ukraińcy mieszkajacy w Lublinie będą wspólnie odprawiać nabożeństwa "Droga Światła", w piątki o 19 wychodząc od kościoła św. Wojciecha, po lubelskiej starówce.


Ks. Grzegorz Draus

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor