Kościół w Polsce 1 Sep 2020 | Jarosław Aleksander
Religia w szkołach. To już 30 lat

fot. ilustracyjna, Pixabay

Biskup Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, podsumował 30 lat obecności religii w szkołach. Zwraca uwagę, że ważne jest przede wszystkim kształtowanie świadomości i budzenia tożsamości katechety.

Rola katechetów staje się kluczowa wobec ich pierwszoplanowej roli wychowawców i kierowników duchowych młodzieży i dzieci.

 

Katecheta musi wiedzieć, kim jest, jaką misję ma do spełnienia, na czym chce budować. Jest to zadanie, które Komisja wyznacza sobie na przyszłość jeśli chodzi o relacje z dyrektorami wydziałów katechetycznych – stwierdza biskup.

 

Biskup Mendyk podkreśla konieczność pracy katechetycznej i wychowawczej w oparciu o nowe środki i technologie. Zwrócił także uwagę na rolę pracy z rodzicami uczniów.

 

Chodzi o to, aby pokazywać rodzicom problemy, które niesie życie, niesie świat, aby pomóc im w odczytywaniu tych problemów oraz w szukaniu rozwiązań – powiedział.

 

30 lecie nauki religii w szkołach to także okazja do zastanowienia się nad jej wymiernymi skutkami takimi jak udział dzieci i młodzieży w życiu Kościoła oraz na przykład w kształtowaniu powołań.

 

Na podstawie: KEP

 

 

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie