Kościół w Polsce 18 Jun 14:22 | Jarosław Aleksander
Przewodniczący Episkopatu Polski pożegnał dziennikarza

fot. nadesłane (arch.)

Abp Gondecki wystosował specjalny list, żegnający śp. Stanisława Karnacewicza, dziennikarza PAP zajmującego się tematyką kościelną.

Papież przyjmuje rezygnacje Głodzia

Kościół w Polsce Wczoraj 12:39

Kto zastąpi abp Głodzia

Kościół w Polsce 12 Aug 14:44

Wczoraj (17 czerwca) odbył się pogrzeb Stanisława Karnacewicza, dziennikarza specjalizującego się w tematyce kościelnej.


Stanisław Karnacewicz zmarł 13 czerwca w wieku 70 lat. Przez prawie 30 lat pracy w PAP zajmował się tematyką kościelną. Obsługiwał wszystkie odbywające się w tym czasie pielgrzymki do Polski św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Papieża Franciszka.


W imieniu Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim śp. Stanisława Karnacewicza, zapewniając o swojej duchowej bliskości i modlitwie w za zmarłego.


Publikujemy pełny tekst listu:

Droga Rodzino śp. Stanisława Karnacewicza,

Bliscy, Przyjaciele,

Szanowni Państwo, uczestnicy liturgii pogrzebowej,

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci śp. Stanisława Karnacewicza, wieloletniego redaktora Polskiej Agencji Prasowej, męża, ojca i przyjaciela.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinie i bliskim śp. Stanisława, zapewniając o mojej duchowej bliskości i modlitwie w intencji zmarłego.

Wraz z odejściem śp. Stanisława Karnacewicza, kończy się pewna epoka dla dziennikarstwa agencyjnego w Polsce.

Redaktor Karnacewicz był ikoną polskiego dziennikarstwa prasowego. Uosabiał w sobie najszlachetniejsze i najbardziej oczekiwane cechy w pracy dziennikarskiej: uczciwość, profesjonalizm, wrażliwość na prawdę i na człowieka, zakorzenienie w wartościach i trwanie przy nich, bez względu na okoliczności, szacunek dla życia.

Jako człowiek niezłomnej wiary, a jednocześnie dogłębnej znajomości Kościoła rzetelnie i odpowiedzialnie informował o tym, z czym się utożsamiał i z czego czerpał siły do codziennego uczciwego i pięknego życia. Stąd jego depesze o Kościele, skupiały się na faktach, które budują na prawdzie.

Dziś, słów pociechy i nadziei szukamy w Księdze Ksiąg i Księdze Życia: „I rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J 11, 25).

Śp. Stanisław nie umarł na wieki. Z pewnością w Domu Ojca spotkał się ze swoją ukochaną żoną, której odejście tak dotkliwe przeżywał i za którą tak bardzo tęsknił.

Każdy z nas odejdzie kiedyś z tego świata. Nie każdy jednak będzie mógł ze spokojem spojrzeć w oczy naszemu Panu. Z pewnością – pełen ufności i wiary w Boże miłosierdzie – czyni to śp. Stanisław, słysząc słowa Zbawiciela: „I rzekł mu pan: “Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!” (Mt 25, 21).

Odpoczywaj w pokoju!

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

Na podstawie: KEP