Kościół w Polsce 18 Jun 2020 | Jarosław Aleksander
Przewodniczący Episkopatu Polski pożegnał dziennikarza

fot. nadesłane (arch.)

Abp Gondecki wystosował specjalny list, żegnający śp. Stanisława Karnacewicza, dziennikarza PAP zajmującego się tematyką kościelną.

Wczoraj (17 czerwca) odbył się pogrzeb Stanisława Karnacewicza, dziennikarza specjalizującego się w tematyce kościelnej.


Stanisław Karnacewicz zmarł 13 czerwca w wieku 70 lat. Przez prawie 30 lat pracy w PAP zajmował się tematyką kościelną. Obsługiwał wszystkie odbywające się w tym czasie pielgrzymki do Polski św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Papieża Franciszka.


W imieniu Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim śp. Stanisława Karnacewicza, zapewniając o swojej duchowej bliskości i modlitwie w za zmarłego.


Publikujemy pełny tekst listu:

Droga Rodzino śp. Stanisława Karnacewicza,

Bliscy, Przyjaciele,

Szanowni Państwo, uczestnicy liturgii pogrzebowej,

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci śp. Stanisława Karnacewicza, wieloletniego redaktora Polskiej Agencji Prasowej, męża, ojca i przyjaciela.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazy współczucia rodzinie i bliskim śp. Stanisława, zapewniając o mojej duchowej bliskości i modlitwie w intencji zmarłego.

Wraz z odejściem śp. Stanisława Karnacewicza, kończy się pewna epoka dla dziennikarstwa agencyjnego w Polsce.

Redaktor Karnacewicz był ikoną polskiego dziennikarstwa prasowego. Uosabiał w sobie najszlachetniejsze i najbardziej oczekiwane cechy w pracy dziennikarskiej: uczciwość, profesjonalizm, wrażliwość na prawdę i na człowieka, zakorzenienie w wartościach i trwanie przy nich, bez względu na okoliczności, szacunek dla życia.

Jako człowiek niezłomnej wiary, a jednocześnie dogłębnej znajomości Kościoła rzetelnie i odpowiedzialnie informował o tym, z czym się utożsamiał i z czego czerpał siły do codziennego uczciwego i pięknego życia. Stąd jego depesze o Kościele, skupiały się na faktach, które budują na prawdzie.

Dziś, słów pociechy i nadziei szukamy w Księdze Ksiąg i Księdze Życia: „I rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J 11, 25).

Śp. Stanisław nie umarł na wieki. Z pewnością w Domu Ojca spotkał się ze swoją ukochaną żoną, której odejście tak dotkliwe przeżywał i za którą tak bardzo tęsknił.

Każdy z nas odejdzie kiedyś z tego świata. Nie każdy jednak będzie mógł ze spokojem spojrzeć w oczy naszemu Panu. Z pewnością – pełen ufności i wiary w Boże miłosierdzie – czyni to śp. Stanisław, słysząc słowa Zbawiciela: „I rzekł mu pan: “Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!” (Mt 25, 21).

Odpoczywaj w pokoju!

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

Na podstawie: KEP

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie