Kościół w Polsce 11 Oct 2020 | Jarosław Aleksander
Postępowanie w sprawie biskupa Janiaka zakończone. Sprawa trafi do Watykanu

fot. diec.kaliska

Zakończyło się postępowanie dotyczące biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Efekty dochodzenia prowadzonego przez abpa Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego, zostały już przekazane do Watykanu.

Biskup Edward Janiak znalazł się pod lupą Watykanu w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza.

 

Sprawę ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy w połowie maja 2020 r. filmie "Zabawa w chowanego". Na film braci Sekielskich zareagował prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, zawiadamiając Stolicę Apostolską - zgodnie z papieskimi wytycznymi - o zaniedbaniach, których miał się dopuszczać bp Janiak.

 

26 maja watykańska kongregacja do spraw biskupów upoważniła przewodniczącego episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego "do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych".

 

Pod koniec czerwca bp Janiak został decyzją Stolicy Apostolskiej odsunięty od kierowania diecezją kaliską.

 

Ustalenia w tej sprawie nie są jawne. Decyzja o upublicznieniu informacji o wyniku postępowania w sprawie biskupa Janiaka należy bowiem do Watykanu.

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie