Kościół po raz pierwszy obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. kardynała Wyszyńskiego
kard. Stefan Wyszyński, fot. Janusz Trocha, „Tygodnik Solidarność” (5 czerwca 1981)/Wikipedia, domena publiczna
W sobotę (28 maja), w 41. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, po raz pierwszy obchodzone jest jego liturgiczne wspomnienie. Uroczystości z tej okazji zaplanowano m.in. w Warszawie i na Jasnej Górze, z którą, jak podkreślają ojcowie paulini, Prymas był szczególnie związany.
Inne z kategorii
1984 — rok orwellowski w Polsce [KONGRES BŁ. JERZEGO POPIEŁUSZKI]
10 października, polskie święto dziękczynienia
Kardynał Wyszyński został beatyfikowany, wspólnie z matką Elżbietą Różą Czacką, 21 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na datę jego liturgicznego wspomnienia wybrano dzień jego śmierci, 28 maja.
Uroczyste obchody wspomnienia błogosławionego odbędą się m.in. w Warszawie i na Jasnej Górze. – Pierwsze wspomnienie liturgiczne po beatyfikacji jest o tyle ważne, że w jakiś sposób wdrażamy kult nowego błogosławionego, a także zapraszamy do poznawania go i modlitwy przez jego orędownictwo i wstawiennictwo – mówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tego dnia o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej będzie przewodniczył Mszy św. w intencji kanonizacji Prymasa.
Na Jasną Górę, gdzie przez cały rok trwa dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, zostaną uroczyście wprowadzone jego relikwie. Relikwiarz zawierający elementy krwi błogosławionego zostanie umieszczony w Kaplicy Matki Bożej, przy Cudownym Obrazie, obok znajdującego się tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego kard. Wyszyński był inicjatorem.
Wprowadzenie relikwi zaplanowano na godz. 14.00. – Umieszczone w ołtarzu będą nam przypominały, że możemy dziś za wstawiennictwem bł. kard. Wyszyńskiego prosić o potrzebne łaski nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także narodowym. W czasie zniewolenia to on dbał o chrześcijański kształt naszej Ojczyzny. Musimy o tym pamiętać, zwłaszcza teraz, gdy ten duch chrześcijański rozmywa się – mówi generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. – Chcemy nie tylko jako wspólnota jasnogórska, ale cały Zakon z wielką czcią te relikwie wnieść na Jasną Górę, w tym szczególnym dniu. Jest to też forma naszej wdzięczności nie tylko za przykład wielkiego zawierzenia Maryi, ale za wieloletnie związki kardynała z paulińskim zakonem nie tylko w Polsce, ale także w innych klasztorach poza granicami – podkreśla kapłan.
O godz. 14.30 pod jego przewodnictwem zostanie odprawiona Msza św. na szczycie Jasnej Góry.
Obchody poprzedziła nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” prowadzona tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Zaplanowano także obchody muzyczne – koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk „Jak Ojciec i Syn”, poświęcone kard. Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II, oraz oratorium do słów Prymasa „Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska!” autorstwa Wincentego z Krakowa w wykonaniu zespołu kameralnego „Audivi” Cracow Vocal Quartet.
Opracowano na podstawie komunikatów: Konferencji Episkopat Polski (episkopat.pl)
i Biura Prasowego Jasnej Góry.
Red.