Kościół w Polsce 2 Oct 2020 | Jarosław Aleksander
Kolędy nie będzie?! Są decyzje

fot. deic.kat.

Decyzje w sprawie wizyt duszpasterskich tak zwanej kolędy mają podejmować ordynariusze poszczególnych diecezji. Póki co nie ma odgórnego zalecenia Episkopatu. Są jednak już pierwsze decyzje.

W archidiecezji katowickiej kolędy nie będzie. Tak poinformował Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii Metropolitalnej. Powodem jest aktualna sytuacja epidemiczna. Zaleca się w zamian za to odprawienie Mszy Świętych w inwencji parafian zamieszkałych na konkretnych ulicach.

 

Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy” – czytamy w komunikacie.

 

W tym roku w okresie Bożego Narodzenia ma jednak pojawić się nietypowa forma modlitwy za wiernych z poszczególnych osiedli i ulic.

 

Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne – także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych – brzmią zalecenia katowickiej kurii.

 

W pozostałych diecezjach trwa dyskusja na ten temat. Spodziewane są też odgórne zalecenia Episkopatu.

 

 

Na podstawie: Arch,Kat.

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie