Kościół w Polsce 2 Jun 08:53 | kd
100-lecie pobytu Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce. Święto w Górce Klasztornej

fot. nadesłane

Rok 2021 jest szczególnym czasem dla nas, Misjonarzy Świętej Rodziny. W tym roku obchodzimy stulecie naszej działalności w Polsce. W związku z tym, w sobotę 22 maja w Górce Klasztornej rozpoczęliśmy główne uroczystości jubileuszowe.

Nie przypadkiem na to nasze świętowanie wybraliśmy Górkę Klasztorną – najstarsze Sanktuarium Maryjne na ziemiach polskich. To właśnie u stóp Pani Góreckiej pragniemy dziękować Bogu za ten jubileusz, za wszystkie łaski jakich doświadczyliśmy przez te 100 lat na ziemiach polskich.

Pierwszą częścią jubileuszu było sympozjum naukowe pt.: „100 lat MSF – MĘCZEŃSTWO WPISANE W MISJĘ”. Wraz z zaproszonymi prelegentami i gośćmi pochylaliśmy się nad historią, charyzmatem oraz rolą jaką odegrali Misjonarze w Polsce w ciągu tych stu lat. Spotkanie uwieńczył spektakl „100 lat MSF”, przygotowany przez kleryków naszego Wyższego Seminarium Duchownego z Kazimierza Biskupiego. Przedstawił on najważniejsze wydarzenia z dziejów Polskiej Prowincji Zgromadzenia oraz jej aktualną działalność.

Ten pierwszy jubileuszowy dzień zakończyło wieczorne czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, prowadzone przez Odnowę w Duchu Świętym i wspólnotę Poznanie Jezusa z Poznania.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego była drugim dniem naszych obchodów. W swoich kazaniach na poszczególnych Mszach Świętych ks. Prowincjał Piotr Krupa MSF podsumował naszą działalność przez te sto lat, dziękując za wszelkie dobro, które było naszym udziałem.  A o godz. 10 00 - w Uroczystej Mszy św. – dziękowaliśmy za ten dar wraz z męskim chórem z Wyrzyska, który na zakończenie zaśpiewał kilka swoich utworów czyniąc z tego mały koncert.

O godz. 15 00 wspólną Eucharystią (wieczernikiem) rozpoczęliśmy Misterium Męki Pańskiej, wspólnie z naszymi męczennikami czasu II wojny światowej wspominając tych wszystkich, którzy odeszli w ubiegłym stuleciu. Pragnęliśmy w to nasze dziękczynienie wpleść prośbę o ich rychłą beatyfikację. Na scenie oprócz stu pięknych białych róż pojawiły się zapalone lampiony symbolizujące naszych męczenników. Była to piękna i jakże wymowna dekoracja.

Misterium zakończyliśmy majówką na Placu Objawienia, radując się i dziękując Matce Bożej Góreckiej w tym szczególnym miejscu jej objawienia w 1079 roku.

Na zakończenie drugiego jubileuszowego dnia przeżyliśmy wspaniały koncert pt. „Ufaj jak Józef”, na który -w roku św. Józefa– zaprosił nas Dawid Krzyk wraz z przyjaciółmi oraz Misjonarze Świętej Rodziny.

Kolejnym uroczystym dniem obchodów jubileuszowych był poniedziałek 24 maja, który w Górce Klasztornej jest dniem Wielkiego Odpustu w Święto Maryi, Matki Kościoła, w rocznicę Objawienia, które miało miejsce w II Dzień Zielonych Świąt. Sumie odpustowej przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel z Torunia, który w pięknych słowach podziękował nam, Misjonarzom Świętej Rodziny, za sto lat naszej posługi na polskich ziemiach. Za trudne czasy, jakie przeżywaliśmy, za ofiarę naszych męczenników oraz za każdego Zakonnika MSF, który swą pracą i służbą Bogu i drugiemu człowiekowi wpisał się w historię Misjonarzy Świętej Rodziny. Tą Mszę Świętą swoim śpiewem ubogaciła młodzież pochodzenia polsko – ukraińskiego zespół SOLOWEJ.

Po głównej Eucharystii można było pozostać jeszcze na Placu Objawienia i posłuchać koncertu tegoż zespołu oraz skorzystać z FESTYNU, na którym podziwialiśmy oraz smakowaliśmy dobra KRAJEŃSKIEJ ZIEMI.

 

 

mat. nadesłany

kd Autor

Redaktor/Publicysta