Kościół na Świecie 11 Jul 2020 | Jarosław Aleksander
Likwidacja szkół katolickich w USA

fot. pixebay

Koronawirus w USA sieje spustoszenie, skala zachorowań w dużych miasta przewyższa tą znaną z Europy. W archidiecezji Nowego Jorku w nowym roku szkolnym zamyka się z tego powodu 20 szkół katolickich.

16 Niedziela w ciągu roku [VIDEO]

Kościół na Świecie 21 Jul 03:56

Siedemnaście lat od powrotu do domu...

Kościół na Świecie 7 Jul 11:15

20 szkół prowadzonych przez archidiecezję Nowy Jork oraz 6 przez diecezję Brooklyn w Stanach Zjednoczonych pozostanie zamkniętych. Nie przyjmują one uczniów w nowym roku szkolnym z powodu konsekwencji wywołanych koronawirusem.

 

W USA pandemia koronawirusa przyczyniła się między innymi do masowych zwolnień ludzi z pracy. W efekcie spadło zainteresowanie prywatnym i społecznym szkolnictwem. Dotyka to zwłaszcza szkoły prowadzone przez kościoły i związki wyznaniowe, w tym Kościół Katolicki.

 

Cieszące się najwyższą renomą szkoły katolickie stanęły przed koniecznością likwidacji swojej działalności.

 

Dzieci są zawsze niewinnymi ofiarami wszelkich kryzysów i obecna pandemia nie jest tutaj wyjątkiem – stwierdził metropolita Nowego Jorku. Kard. Timothy M. Dolan.

 

Taki stan rzeczy wynika z konsekwencji pandemii, jednak w USA od połowy XX wieku zlikwidowano już połowę z istniejących wcześniej szkół katolickich. Jest to ogólny trend który współcześnie się nasila.

 

Obecnie w USA jest 6 tys. szkół katolickich na rożnych poziomach nauczania. W 1960 roku było ich 13 tys.

 

Na podstawie: www.crs.com

 

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie