Kościół na Świecie 17 Sep 2020 | Zosia Płachta

15 września Kościół wspominał błogosławionego Józefa Puglisi - męczennika z przedmieść Palermo, zamordowanego przez sycylijską mafię.

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Kościół na Świecie 13 Mar 17:16
Ksiądz Józef Puglisi urodził się 15 września 1937 roku. Od początku swojego kapłaństwa był krzewicielem nauk II Soboru Watykańskiego, a w swojej posłudze duszpasterskiej największą wagę przykładał do troski o lokalną społeczność. W parafiach do których trafiał, troszczył się o prawa obywatelskie i bezpieczeństwo swoich wiernych, dbając zarówno o ich dobrobyt duchowy, jak i materialny. Potrafił doprowadzić do zgody rodziny od lat pogrążone w piekle wendety.
Kiedy trafił do parafii w swoim rodzinnym Brancaccio, założył tam ośrodek "Ojcze nasz" i zrzeszał wielu mieszkańców w stowarzyszeniu działającym przeciwko naduzyciom wobec obywateli i wpędzaniu społeczności w ubóstwo. Takie postępowanie na terenach lokalnej mafii szybko poskutkowało otrzymywaniem pogróżek przez działaczy stowarzyszenia. Ksiądz Józef otrzymał również ofertę "płatnej ochrony", której odmówił. Był świadomy, że taka postawa może kosztować go życie.
 
Zginął od strzału w tył głowy w swoje 56. urodziny. Kiedy oprawcy zapukali do drzwi, przywitał ich słowami czekałem na was. Wiadomość o śmierci duchownego szybko rozniosła się po całej Sycylii. Choć mafia pozostawała często bezkarna w swoich porachunkach, tym razem oburzenie społeczeństwa i determinacja władz doprowadziły w 1998 roku do procesu i skazania na dożywocie sześciu członków mafii.
 
W tym samym roku arcybiskup Palermo poprosił kościelny sąd o uznanie śmierci księdza Puglisi za męczeńską. Józef Puglisi został beatyfikowany 25 maja 2013 roku i jest pierwszym kapłanem zamordowanym przez mafię, który został wyniesiony na ołtarze.
 
fot. lic. CC BY-SA 4.0