Kościół na Świecie 15 Jun 21:22 | Jarosław Aleksander
Droga synodalna po niemiecku. Spór narasta

fot. katholisch.de

Wśród niemieckich biskupów rośnie spór o przebieg tzw. „drogi synodalnej”. Synod rozpoczęty w Niemczech w grudniu 2019 roku miał zreformować niemiecki kościół. Póki co trwa rozłam.

Kard. Becciu odrzuca oskarżenia o defraudację

Kościół na Świecie Wczoraj 10:25

Skradziono relikwie św. Jana Pawła II

Kościół na Świecie Wczoraj 10:07

Osią sporu stało się forum o moralności seksualnej. Jeden z biskupów z Kolonii opuścił forum oświadczając, że jest ono niezgodne z nauką Kościoła.

Bp Dominik Schwaderlapp, bo o nim mowa, kategorycznie sprzeciwił się kierunkowi prac. Tymczasem przewodniczący niemieckiego episkopu domaga się aby decyzje niemieckiej drogi synodalnej weszły w życie i były uznane przez powszechny synod w Rzymie.

Bp Bätzing na łamach niemieckiej prasy stwierdza, że w Kościele temat kapłaństwa kobiet został zamknięty przez kilku papieży, „nie może to jednak oznaczać, że o ordynacji kobiet nie powinniśmy dalej rozmawiać”.

Kolejnym jego postulatem popieranym przez większość biskupów niemieckich jest dopuszczenie do Komunii św. niekatolików. Forsuje także większy udział w życiu kościoła osób homoseksualnych.

Stojący w kontrze do tego, Bp Schwaderlapp w swym oświadczeniu podkreśla: „Jeśli fundamenty domu stawiane są na ruchomych piaskach, nie mogę pomóc w jego budowie”.

Watykan nie komentuje sytuacji czekając na oficjalne decyzje i wnioski episkopatu Niemiec. Są to już kolejne próby podważanie społecznej nauki kościoła. Pierwsza z nich na synodzie tzw. amazońskim także była dziełem biskupów niemieckojęzycznych.

Koniec drogi synodalnej zaplanowano na rok 2022, sytuacja pandemiczna przedłuża go a polemiki prasowe nie wróżą dobrego końca niemieckiej reformy.