Inne 11 Dec 2020 | Redaktor
Siostry Klaryski od wieczystej adoracji.

fot. pixabay

Kim są siostry Klaryski od wieczystej Adoracji? Początkowa nazwa zakonu była franciszkanki Najświętszego Sakramentu. Zakon klauzurowy powstał w 1854 roku we Francji, łączący ideał klariańskiego ubóstwa z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu w duchu dziękczynienia i ekspiacji. Instytut przynależy do II Zakonu franciszkańskiego.

Dewizą sióstr jest : „ Deo gratias per Jesum in Sanctissimo Sacramento – Bogu niech będą dzięki przez Jezusa w Najświętszym Sakramencie”.

Założycielami jest: O. Bonawentura Heurlaut OFMCap. (1816-1887) i M. Maria Klara Bouilleveaux (1820-1871). Do przeniesienia na grunt polski, a następnie rozpowszechnienia na inne kraje, przyczyniła się Matka Maria od Krzyża (Ludwika Nałęcz-Morawska 1842-1906).

Modlitwa wspólnotowa, a zwłaszcza adoracja Najświętszego Sakramentu, wyznacza codzienny rytm dnia każdej mniszki klaryski. Jest sercem ich ukrytego życia i istotą charyzmatu realizowanego w ramach wielkiej rodziny franciszkańskiej.

Każda siostra posiada przywilej odprawiania 1 godz. adoracji w ciągu dnia, w nocy natomiast siostry czuwają przez 2 godz. Pozwala to na prowadzenie nieustającej modlitwy adoracyjnej przez całą dobę. Każda mniszka spędza dziennie na modlitwie i kontemplacji około 7 godzin. Swoją modlitwą siostry ogarniają aktualne potrzeby Kościoła, jego dzieła misyjne i apostolskie. Często do furty klasztornej pukają ludzie, by prosić o modlitwę w różnych intencjach, które siostry przyjmują.

Poza modlitwą, mniszki zajmują się pracą, pozwalającą na utrzymanie klasztoru, jak np.: krawiectwo i haft liturgiczny, malowanie obrazów, wypiek komunikantów oraz wykonują zwykłe domowe prace w klasztorze i ogrodzie.

Obecnie zakon posiada 8 domów zakonnych w Polsce:

  • Słupsk, Elbląg, Hajnówka, Kęty, Kłodzko, Pniewy, Bydgoszcz, Ząbkowice Śląskie,
  • 1 w Austrii, 1 w Niemczech, 5 w USA, 2 w Bangladeszu, 15 w Indiach.

Zakon ten jest często mylony z najstarszą gałęzią klarysek: zakonem świętej Klary. Obie wspólnoty żyją zgodnie z regułą II Zakonu świętego Franciszka napisaną w 1253 przez św. Klarę z Asyżu, jednak tylko klaryski od Wieczystej Adoracji, młodsza gałąź zakonu, zajmują się nieustanną adoracją Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Strojem sióstr jest brązowy habit przepasany białym sznurem, brązowy szkaplerz z monstracyjką na piersi, na głowie biały czepek i czarny welon, przy boku różaniec.

autor: PJ

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor