Inne 2 Sep 2020 | Jarosław Aleksander
Prymas Czech kontra Unia Europejska. Za a nawet przeciw

fot. pixabay

Czeski kardynał Dominik Duka udzielił obszernej wypowiedzi dla watykańskiego radia. Stwierdził on, że jest za Unią Europejską w wydaniu „Stanów Zjednoczonych Europy”. Jednocześnie sprzeciwia się obecnej polityce UE.

W wywiadzie dla Radia Watykan Prymas Czech przyznał, że chciałby Europy w modelu „Stanów Zjednoczonych” gdzie poszczególne kraje stają się nowym Państwem z rządem centralnym.

 

Jednocześnie kardynał zwraca uwagę na odejście UE od myśli Ojców Założycieli którzy opierali swój pomysł na kulturze i tradycji chrześcijańskiej.

 

Przypominam, że wszelkie starania o utworzenie Stanów Zjednoczonych Europy będą mieć szansę na sukces tylko wtedy, jeśli będziemy wierni idei ojców założycieli - stwierdził kard. Duka.

 

Prymas zwrócił uwagę także na niewydolność i biurokratyzacje obecnych instytucji unijnych.

 

Dzisiejsza Unia ma swoje fundamenty na umowach z Maastricht i Lizbony, gdzie nie znajdziemy wzmianki o judeochrześcijańskich korzeniach kontynentu ani ducha ojców założycieli. Te zaś powinny być - zdaniem czeskiego prymasa - podstawą Unii.

 

Wypowiedzi kardynała Duka spotkały się z ostrymi polemikami tak zwolenników UE w obecnym stanie jak i przeciwników dalszej integracji w ramach tej instytucji.

 

Na podstawie: RV

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie