Inne 29 Aug 2020 | Jarosław Aleksander
Ostatni ksiądz w Irlandii

fot. nadesłane M.CH.

Jedna z najstarszych wspólnot chrześcijańskich w Europie – Kościół Irlandii liczy 26 diecezji. W tym roku w tym kraju został wyświęcony JEDEN ksiądz.

W sierpniu 2020 roku odbyła się jedyna uroczystość święceń kapłańskich w Irlandii. Wyświęcony w niej został jeden ksiądz. Kraj zamieszkały przez większość katolicką o wspaniałej tradycji chrześcijańskiej sięgającej początków średniowiecza przeżywa niespotykany kryzys powołań.

 

Jednocześnie średnia wieku kapłanów szybko się przesuwa, wielu z nich jest zmuszonych pełnić posługę mimo podeszłego wieku. Mimo to wiele parafii pozostaje nieobsadzonych a potrzeby duszpasterskie mimo kurczącego się Kościoła są niezaspokojone.

 

Problem próbuje się rozwiązać przez zapraszanie misjonarzy i tworzenie misji katolickich np. dla wspólnot polskich. Jednak na dłuższą metę kryzys jaki zarysowuje się w Irlandii od wielu lat musi doprowadzić do katastrofy.

 

Także posługa świeckich oraz inne innowacje nie są w stanie zatrzymać postępującej katastrofy i konieczności budowy nowego kościoła w wersji minimalistycznej.

 

 

Na podstawie: The Irish Independent

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie