Inne 3 Jul 2020 | Jarosław Aleksander
Kościół to nie biznes, ale …

fot. pixebay

Kard. Georg Pell były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej który przygotował reformę finansów Watykanu wypowiedział się na temat roli i miejsca pieniędzy w kościele. Kościół to nie biznes ale nie usprawiedliwia to niegospodarności – stwierdził.

 

Kard. Pell został w 2014 roku mianowany szefem finansów Watykanu. W 2017 musiał wrócić do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony ze wszystkich zarzutów.

 

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

 

Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy – wspomina kard. Pell. Matka Teresa uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością.

 

Na podstawie: VN/OR

 

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie