Ewangelia na każdy dzień (5 lipca)
fot. pixabay
Dzisiejsze czytanie, psalm i Ewangelia oraz komentarze Bractwa Słowa Bożego na 5 lipca. (Mt 11, 28) Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Inne z kategorii
Z Ewangelii na każdy dzień - 22 listopad
Z Ewangelii na każdy dzień - 21 listopad
Pierwsze czytanie:
(Am 8, 4-6. 9-12)
Słuchajcie tego wy, którzy gnębicie ubogiego, a bezrolnego pozostawiacie bez pracy, którzy mówicie: "Kiedyż minie nów księżyca, byśmy mogli sprzedawać zboże, i kiedy szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz? A będziemy zmniejszać efę, powiększać sykl i wagę podstępnie fałszować. Będziemy kupować biednego za srebro, a ubogiego za parę sandałów, i plewy pszeniczne będziemy sprzedawać". "Owego dnia – mówi Pan Bóg – zajdzie słońce w południe i w jasny dzień zaciemnię ziemię. Zamienię święta wasze w żałobę, a wszystkie wasze pieśni w lamentacje; nałożę na wszystkie biodra wory, a wszystkie głowy ogolę i uczynię żałobę jak po jedynaku, a dni ostatnie jakby dniem goryczy. Oto nadejdą dni – mówi Pan Bóg – gdy ześlę głód na ziemię, nie głód chleba ani pragnienie wody, lecz głód słuchania słów Pańskich. Wtedy błąkać się będą od morza do morza, z północy na wschód będą krążyli, by znaleźć słowo Pańskie, lecz go nie znajdą".
Psalm:
(Ps 119 (118), 2 i 10. 20 i 30. 40 i 131)
REFREN: Słowami Boga żyjemy jak chlebem
Błogosławieni, którzy zachowują Boże napomnienia
i szukają Go całym sercem.
Z całego serca swego szukam Ciebie,
nie daj mi odejść od Twoich przykazań.
Słabnie wciąż moja dusza
z tęsknoty do wyroków Twoich.
Wybrałem drogę prawdy,
pragnąc Twych wyroków.
Oto pożądam Twoich postanowień,
według swej sprawiedliwości zapewnij mi życie.
Zaczerpnę powietrza otwartymi ustami,
bo pragnę Twoich przykazań.
Aklamacja (Mt 11, 28)
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Ewangelia:
(Mt 9, 9-13)
Jezus, wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego na komorze celnej, i rzekł do niego: "Pójdź za Mną!" A on wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i zasiadło wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: "Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?" On, usłyszawszy to, rzekł: "Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary". Bo nie przyszedłem, aby powołać sprawiedliwych, ale grzeszników".
Komentarze przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego:
Komentarz do pierwszego czytania
Słyszymy dziś kolejny fragment proroczej wypowiedzi z Księgi Amosa ukazujący surowe potępienie praktyk, które sprzeciwiają się woli Bożej. Autor wzywa szczególnie tych, którzy wykorzystują ubogich i bezbronnych, pozostawiając ich bez pracy i nieuczciwie handlując nimi. Krytykowane są także praktyki handlowe, które oszukują i wyzyskują słabych oraz manipulują miarami i wagami.
Dalej widzimy pokazane konsekwencje tych grzechów: zamiast pomyślności, nadejdzie czas żałoby i smutku, święta zostaną przemienione w dni smutku, a radosne pieśni zamienią się w lamentacje. Będzie to czas cierpienia i żalu, gdy ludzie będą odczuwać skutki swojego grzechu.
Prorok ostrzega też, że nadchodzi czas kary i pustki duchowej, kiedy ludzie będą błąkać się w poszukiwaniu Bożego słowa, ale go nie znajdą. Głód, który nadchodzi, nie będzie głodem chleba, ale pragnieniem słowa Bożego, które zostało odrzucone i zignorowane przez ludzi. Jest to wyraz ostrzeżenia przed straconą okazją do nawrócenia i odwrócenia się od grzechu.
Cały tekst podkreśla Bożą sprawiedliwość i troskę o sprawiedliwość społeczną. Prorok Amos przypomina, że Bóg nie pozostanie obojętny wobec niesprawiedliwości społecznej i wyzysku biednych. To przesłanie jest aktualne i ważne również dla nas żyjących współcześnie, że powinno zadbać o sprawiedliwość społeczną i troskę o tych, którzy są w potrzebie, bo tego oczekuje od nas Pan. Rozejrzyjmy się dziś wokoło, może jest ktoś potraktowany niesprawiedliwie, komu jesteśmy w stanie przyjść z pomocą.
Komentarz do psalmu
Słowa te wyrażają głęboką duchową tęsknotę i oddanie wobec Bożych przykazań. Autor opisuje błogosławieństwo tych, którzy starają się zachować napomnienia Boże i całym sercem szukają Boga. To wezwanie do zaangażowania się w życie Bożymi przykazaniami na co dzień.
Wyrażona w tekście tęsknota do Bożych wyroków i postanowień jest widoczna jako głęboka duchowa potrzeba. Autor pragnie z całego serca przestrzegać przykazań Bożych i wybiera drogę prawdy, co jest wyrazem decyzji o oddaniu życia pod Bożą opiekę.
W słowach tych można dostrzec także prośbę o Boże wsparcie i łaskę. Autor pragnie życia według sprawiedliwości Bożej i oczekuje, że Boże postanowienia zapewnią mu to. To wyrażenie zaufania Bogu jako źródłu życia i sprawiedliwości.
Cały fragment wyraża głębokie pragnienie duchowej bliskości z Bogiem oraz gotowość do podążania za Jego drogami. Jest to wezwanie do zaangażowania się w duchowy rozwój poprzez praktykowanie Bożych przykazań i poszukiwanie Bożej woli w życiu codziennym.
Komentarz do Ewangelii
Jezus wzywa do nawrócenia Mateusza, celnika, oraz zaprasza go do świętowania wraz z grzesznikami i celnikami. Interesujące jest to, jak Jezus pokazuje swoje posłannictwo nie unikając kontaktu z ludźmi, którzy zostali odrzuceni przez społeczeństwo, takimi jak celnicy i grzesznicy. Jego działanie wskazuje na Jego miłosierdzie i gotowość do zbawienia każdego, niezależnie od jego przeszłości czy statusu społecznego.
Reakcja faryzeuszy na działanie Jezusa podkreśla ich hipokryzję i niezrozumienie prawdziwej istoty miłosierdzia Bożego. Jezus, reagując na ich zarzuty, przypomina, że jest lekarzem dusz, który przyszedł dla tych, którzy się czują grzesznikami i potrzebują nawrócenia. Jego słowa: "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" odnoszą się do tego, że Jego celem jest przekształcenie serc grzeszników przez miłosierdzie i przebaczenie, a nie tylko wymaganie zewnętrznych rytuałów.
To zaproszenie pójścia za Nim skierowane do Mateusza oraz spotkanie z grzesznikami ukazuje, że Jezus przyszedł, aby zbawić tych, którzy się uznają za grzeszników i potrzebują Jego miłosierdzia. Jest to również przypomnienie dla nas, że miłosierdzie Boże jest dostępne dla każdego, kto pokornie zwraca się do Niego i przyjmuje Jego wezwanie do nawrócenia.
Komentarze zostały przygotowane przez s. Tomaszę Potrzebowską CSC
źródło: mateusz.pl
(Mt 11, 28)
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
Módlmy się.
(Ps 119 (118), 2 )
Słowami Boga żyjemy jak chlebem