Ewangelia na każdy dzień (24 sierpnia)
fot. pixabay
Dzisiejsze czytanie, psalm i Ewangelia oraz komentarze Bractwa Słowa Bożego na 24 sierpnia. (J 1, 49b) Nauczycielu, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela.
Inne z kategorii
Z Ewangelii na każdy dzień - 22 listopad
Z Ewangelii na każdy dzień - 21 listopad
Pierwsze czytanie:
(Ap 21, 9b-14)
Anioł tak się do mnie odezwał: "Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka". I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte, Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, mające chwałę Boga. Źródło jego światła podobne do kamienia drogocennego, jakby do jaspisu o przejrzystości kryształu. Miało ono mur wielki a wysoki, miało dwanaście bram, a na bramach dwunastu aniołów i wypisane imiona, które są imionami dwunastu pokoleń synów Izraela. Od wschodu trzy bramy i od północy trzy bramy, i od południa trzy bramy, i od zachodu trzy bramy. A mur Miasta ma dwanaście warstw fundamentu, a na nich dwanaście imion dwunastu apostołów Baranka.
Psalm:
(Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18)
REFREN: Niech wierni Twoi sławią Twe królestwo
Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła
i niech Cię błogosławią Twoi święci.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę.
Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę
i wspaniałość chwały Twojego królestwa.
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków,
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.
Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach
i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.
Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają,
wszystkich wzywających Go szczerze.
Aklamacja (J 1, 49b)
Nauczycielu, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela.
Ewangelia:
(J 1, 45-51)
Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: "Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy, Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu". Rzekł do niego Natanael: "Czyż może być co dobrego z Nazaretu?" Odpowiedział mu Filip: "Chodź i zobacz". ezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: "Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu". Powiedział do Niego Natanael: "Skąd mnie znasz?" Odrzekł mu Jezus: "Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym". Odpowiedział Mu Natanael: "Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela!" Odparł mu Jezus: "Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: „Widziałem cię pod drzewem figowym?” Zobaczysz jeszcze więcej niż to". Potem powiedział do niego: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego".
Komentarze przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego:
Komentarz do pierwszego czytania
Biblijnym miejscem Bożych objawień była z reguły wysoka góra. Święty Jan w swojej wizji podobnie zostaje wyniesiony przez anioła ponad świat (na górę), by mógł dojrzeć nowe Jeruzalem, Miasto Święte, opromienione chwałą boską. A miasto to niezwykłe, zbudowane na dwunastu fundamentach, na których widnieją imiona apostołów, posiadające wysokie mury i dwanaście bram – po trzy na każdym kierunku świata. Każda brama, strzeżona przez anioła, przeznaczona jest dla jednego pokolenia synów Izraela. Widzimy wielką i silną budowlę warowną. Ma ona dać schronienie i zapewnić bezpieczeństwo; wszystkim tym, którzy do niej dotrą przez owe bramy. Fundamenty tej budowli są znamienite. Wykonane zgodnie z naukami przekazanymi przez dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. To fundament Kościoła.
Warto zauważyć, że św. Jan w swojej wizji nie dostrzega wewnątrz Nowego Jeruzalem żadnego kościoła, żadnej świątyni. Nie wydają się one być potrzebne. Tam jest bezpiecznie, bo tam króluje Pan Bóg. Osobiście wypełnia funkcje opiekuńcze wobec zgromadzonych. W jakim celu są jednak aniołowie – strażnicy bram – skoro zagrożenie nie istnieje? Jeżeli Nowe Jeruzalem jest symbolem Królestwa Niebieskiego, to droga do niego wiedzie przez sąd ostateczny. Anioł w bramie to egzekutor wyroku Najwyższego Trybunału, nieprzekupny stróż prawa boskiego. On tę bramę otwiera każdemu, kto na to zasłużył. Winniśmy o tym pamiętać w naszej codzienności.
Komentarz do pierwszego psalmu
Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają… Te słowa są obietnicą, która powtarza się w wielu miejscach Pisma Świętego. Bóg jest zawsze gotowy do wysłuchania naszych modlitw i naszych próśb. Możemy się dzielić z Nim naszymi myślami i zwracać z potrzebami. Pragnie, abyśmy u Niego szukali pomocy. On kieruje się miłością i Ojcowską troską.
W tej obietnicy istnieje jednak pewien warunek, który musi zostać przez nas spełniony: należy wzywać Go szczerze, czyli z ufnością, pokorą, a nade wszystko z wiarą…
Komentarz do Ewangelii
Natanael to imię, które w języku hebrajskim oznacza „dar Boga”. Komu można było dać takie imię? Zapewne temu, którego narodzin długo oczekiwano, albo temu, kto od najmłodszych lat próbował poszukiwać Boga. Natanael to późniejszy św. Bartłomiej Apostoł. To ten, który za wiarę został rozpięty na krzyżu głową w dół, odarty ze skóry, ukrzyżowany i na koniec ścięty. Wszystkie te tortury, a w końcu i śmierć, zadano mu za to, że z żarliwą wiarą nawracał grzeszników, głosząc Słowo Boże.
Gdy Natanael spotyka Jezusa po raz pierwszy, to dość sceptycznie odnosi się do Niego, bo jakże coś dobrego może się wywodzić z ubogiego i podrzędnego, w ówczesnym czasie, Nazaretu. Jednak pierwsze już słowa Jezusa skierowane do niego sprawiają, że Natanael dostrzega w Jego osobie Syna Bożego. To objawienie zostało wywołane prostymi, niemal nic nieznaczącymi słowami. I stało się: Natanael zostaje uczniem i apostołem; przez Niego wybranym.
To, co przydarzyło się Natanaelowi, może się przydarzyć każdemu z nas. Spotykając Jezusa na swojej drodze, musimy mieć przeświadczenie, że On wszystko o nas wie i pragnie tego kontaktu z nami. On nas szuka i wysyła nam różne sygnały, które albo odczytujemy, albo bagatelizujemy. W naszej codzienności zbyt często jednak uznajemy, że wiara w Boga we współczesnym świecie jest absolutnym anachronizmem. W przeciwieństwie do Jezusa my coraz częściej nie staramy się szukać Boga, bo nie chcemy powiększać grona tzw. naiwniaków. Zastępujemy wiarę w Boga wiarą we własną moc. A Jezus przecież nam mówi: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych…
Nie ustawaj w szukaniu kontaktów z Bogiem.
Komentarze zostały przygotowane przez Damiana Jakubowskiego
źródło: mateusz.pl
(J 1, 49b)
Nauczycielu, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela.
Módlmy się.
(Ps 145, 10-11)
Niech wierni Twoi sławią Twe królestwo