Felieton 29 Aug 2020 | Jarosław Aleksander
Tragedia rozgrywa się codziennie. Współcześni męczennicy

fot. global domain

W dniu wspomnienia męczeństwa św. Jana Chrzciciela Abp Migliore zwraca uwagę na męczenników współczesnych. Codziennie cierpią i ponoszą śmierć za wiarę setki osób.

Abp Celestino Migliore podczas pielgrzymki na wyspę Madame gdzie znajduje się miejsce pochówku kilkuset kapłanów zamordowanych podczas rewolucji francuskiej zwrócił uwagę na męczeństwo. Arcybiskup podkreślił, że również i my żyjemy w niepokojącej epoce, w której różne wspólnoty chrześcijańskie doświadczają prześladowań ze strony swych władz lub ekstremistycznych organizacji.

 

Abp Migliore przypomniał, że Jan Paweł II nalegał, by dobrze udokumentować losy XX-wiecznych męczenników. Potem się okazało, że prześladowania nie skończyły się wraz z końcem tysiąclecia. W ciągu ostatnich 20 lat znacznie się nasiliły.

 

Chrześcijanie giną w Afryce gdzie przesuwa się front ekspansji islamskiej. Prześladowań nie brakuje też w Ameryce Południowej a nawet Europie. Przykład męczenników jest dla nas świadectwem siły wiary. Nie można jednak akceptować sytuacji braku wolności religijnej skierowanej przeciw Kościołowi Katolickiemu i chrześcijaństwu jako takiemu. Zwłaszcza brak głosu katolickiego w mediach i obrony prześladowanych napawa smutkiem i stawia przed wiernymi obowiązek głoszenia prawdy o współczesnych męczennikach.

 

Na podstawie:VA

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie