Felieton 16 May 2019 | Redaktor
Tortury, jakim poddano św. Andrzeja Bobolę

Porywczy kapłan, próbujący okiełznać własny temperament, niezwykły kaznodzieja, w końcu zapytany o wiarę, w bólu którego nie możemy sobie nawet wyobrazić, zapytany czy jest księdzem odpowiedział swoim oprawcom: "Tak, moja wiara prowadzi do zbawienia. Nawróćcie się".

Co Kozacy uczynili Andrzejowi Boboli, aby wyrzekł się wiary?

"Z Andrzeja zdarto suknię kapłańską, - czytamy dziś w LG - na pół obnażonego zaprowadzono pod płot, przywiązano go do słupa i zaczęto bić nahajami. Kiedy ani namowy, ani krwawe bicie nie złamało kapłana, aby się wyrzekł wiary, oprawcy ucięli świeże gałęzie wierzbowe, upletli z niej koronę na wzór Chrystusowej i włożyli ją na jego głowę tak, aby jednak nie pękła czaszka.

Zaczęto go policzkować, aż wybito mu zęby, wyrywano mu paznokcie i zdarto skórę z górnej części ręki.

Odwiązali go wreszcie oprawcy i okręcili sznurem, a dwa jego końce przymocowali do siodeł. Andrzej musiał biec za końmi, popędzany kłuciem lanc.

W Janowie przyprowadzono go przed dowódcę. Ten zapytał: "Jesteś ty ksiądz?". "Tak", padła odpowiedź, "moja wiara prowadzi do zbawienia. Nawróćcie się".

Na te słowa dowódca zamierzył się szablą i byłby zabił Andrzeja, gdyby ten nie zasłonił się ręką, która została zraniona.

Kapłana zawleczono więc do rzeźni miejskiej, rozłożono go na stole i zaczęto przypalać ogniem. Na miejscu tonsury wycięto mu ciało do kości na głowie, na plecach wycięto mu skórę w formie ornatu, rany posypywano sieczką, odcięto mu nos, wargi, wykłuto mu jedno oko.

Kiedy z bólu i jęku wzywał stale imienia Jezus, w karku zrobiono otwór i wyrwano mu język u nasady.

Potem powieszono go twarzą do dołu. Uderzeniem szabli w głowę dowódca zakończył nieludzkie męczarnie Andrzeja Boboli dnia 16 maja 1657 roku.

Przypominamy, że w Bydgoszczy parafia p. w. św. Andrzeja Boboli mieści się przy placu Kościeleckich i posługują tam ojcowie jezuici. A zatem dziś właśnie tam największe obchody ku czci tego niesamowitego męczennika.

Oto krótka rozmowa o kontekst historyczny i informacje o niezwykłym odnalezieniu jego szczątków:

źródło: LG z dnia, TV Republika you tube

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor