Felieton 15 May 2019 | Redaktor
Pytanie z mocą. Bóg nie zniechęca się naszym 'nie'

Psy i kundle [FELIETON]

Felieton 17 Dec 23:00

W filmie pod tytułem "Szukałem was" o pontyfikacie świętego Jana Pawła II jest pokazana scena, w której papież zadaje ludziom konkretne pytanie.

Jaka pada spontaniczna odpowiedź tłumu, możemy wszyscy usłyszeć. Ale św. Jan Paweł II nie zniechęca się tym i pyta dalej. Te pytania są zadawane z mocą. On wie dokładnie o co pyta i wie dokładnie kogo pyta. Wie też dlaczego o to pyta.

Bożki to nie jest sprawa, której człowiek pozbywa się raz na zawsze. Wytrwałość w przywróconej człowiekowi wolności też nie jest jakąś stałą. Wolność od bożków to codzienna walka z nimi i czujność, bo wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy nawet z tego, którymi drzwiami już dostają się w nasze myślenie.

Jeśli przyjrzymy się swoim myślom, zaznaczymy je na osi czasu całego dnia, to te myśli, które są najczęstsze i zajmują najwięcej minut czy godzin, bardzo często odnoszą się do naszych bożków.

Tylko Bóg nie jest bożkiem i myślenie o Nim jest naszą wolnością. Stąd widać, jak ważna jest modlitwa, bo niepostrzeżenie, gdy nie czuwamy, nawet z samych siebie, możemy uczynić sobie bożka.

Pytania, które z mocą wypowiedział św. Jan Paweł II są bardzo konkretne. Trzeba nam do nich wracać, zwłaszcza dziś. I dziękować Bogu, że Jego sługi na ziemi się nie zniechęcają naszym 'nie', tak właśnie jak Bóg nigdy się nami nie zniechęca.

Posłuchajcie:

źródło: Templum Christi

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor