Felieton 5 Mar 2018 | Redaktor

„Wymagajcie od siebie, choćby inny od was nie wymagali”- te słowa Jana Pawła II stanowią dla nas życiowe motto, dlatego należymy do grupy młodzieżowej i swój wolny czas poświęcamy działając na rzecz parafii i innych ludzi.

Nasza wspólnota nazywa się „Neftar”, co można przetłumaczyć jako „oczyszczenie”. Działamy w parafii pw. Św. Wojciecha, znajdującej się na bydgoskim Okolu. Grupa liczy około 10-15 osób w młodym wieku. Niektórzy z nas się uczą, inni studiują, jeszcze inni pracują. Mimo częstego natłoku zajęć i szybkiego życia, jakie jest w dzisiejszych czasach nam narzucane, zawsze znajdujemy czas na cotygodniowe spotkania oraz działalność na rzecz parafii.

Naszym opiekunem jest ks. dr Paweł Hoppe. Zawsze służy radą i wsparciem, poświęca nam wiele czasu i często pomaga w rozwiązywaniu problemów, z jakimi każdemu z nas zdarza się mierzyć. Przede wszystkim jest też bardzo życzliwy i dla nas wszystkich stał się przyjacielem.

Spotykamy się dwa razy w tygodniu. W czwartki zawsze gramy w siatkówkę na sali gimnastycznej sąsiadującej z naszą parafią szkoły. Swego czasu odbywaliśmy tam też kurs tańca. Wychodzimy z założenia, że oprócz aktywności duchowej, potrzebna jest też ta fizyczna, a gry zespołowe takie jak siatkówka, zacieśniają nasze relacje.

Oprócz tego widujemy się w piątki. Nasze piątkowe spotkania przyjmują rozmaite formy. Czasami rozmawiamy przy kawie, planując dalsze działania naszej wspólnoty, albo razem świętujemy urodziny, czy ważne wydarzenia w życiu każdego z nas. Niekiedy oglądamy razem filmy, lub gramy w gry planszowe, by się trochę pobawić i spędzić miło czas. Czasami spotykamy się przy grillu i pizzy, albo organizujemy wyjście na kręgle lub wyjazd nad jezioro.

Jednego roku udało nam się nawet wyjechać do Sopotu, aby wypocząć razem w wakacyjny czas. Te wszystkie wyjścia i wyjazdy są możliwe dzięki naszej ciężkiej pracy. Działamy artystycznie, tworząc m.in. różańce-bransoletki, ozdoby i kartki świąteczne, co później rozprowadzamy wśród naszych parafian.

Nasze życie wspólnotowe nie jest jednak skupione tylko na przyjemnościach. Nie zapominamy o najważniejszym - przynajmniej raz w miesiącu w kaplicy adorujemy Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie, powierzając Mu sprawy swoje, czy parafii. Są to tzw. ‘Wieczorki Uwielbienia’.  Analizujemy też wtedy Pismo Święte, staramy się pogłębiać swoją wiarę i relację z Bogiem.

Niedawno też uruchomiliśmy „Skrzynię modlitw online”. Akcja polega na tym, że każdy w specjalnie przygotowanym formularzu może wpisać swoją intencję, za którą my się wspólnie modlimy, zarówno na „Wieczorku Uwielbienia”, jak i w swoich prywatnych modlitwach. Wcześniej zorganizowaliśmy „Skrzynię modlitwy’, która mieściła się w kościele, gdzie każdy wierny mógł wrzucić kartkę z prośbą o modlitwę w konkretnej sprawie. Teraz zdecydowaliśmy się uruchomić taką akcję w Internecie, by dotrzeć do większego grona osób. W modlitwie pamiętamy też o nas samych – na koniec „Wieczorków Uwielbienia” zawsze losujemy osobę ze wspólnoty, za którą będziemy się modlić przez najbliższy miesiąc.

Chętnie działamy na rzecz parafii. Angażujemy się w strojenie świątyni na Święta, ale też pomagamy w organizacji parafialnych wydarzeń, takich jak Dni Małżeńskie czy Festyny Parafialne. Staramy się utrzymywać dobre kontakty z innymi wspólnotami naszej parafii, dzięki czemu zawsze uczestniczymy w wigilii wspólnotowej. Co roku angażujemy się w organizację Drogi Krzyżowej po ulicach Okola, gdzie przygotowujemy rozważania poszczególnych stacji. Pomagamy też w zbiórkach do puszek, a w okresie świątecznym roznosimy paczki z życzeniami chorym i starszym parafianom. Od paru lat regularnie wypisujemy także cytaty z Biblii i umieszczamy w koszyku przy wyjściu z kościoła, w ramach akcji „Słowo Boże jest dla Ciebie”.

Co ważne, nie zamykamy się tylko na naszą parafię. Bierzemy udział w różnych wydarzeniach, organizowanych przez Diecezję Bydgoską, takich jak Karoliada, Ekstremalna Droga Krzyżowa czy rekolekcje w innych kościołach. Każdego roku również z chęcią i zapałem jeździmy na Lednicę, by radośnie wielbić Boga, poprzez śpiew i tańce.

Właśnie tak, w dużym skrócie wygląda nasza działalność. Jesteśmy ludźmi otwartymi, przyjaźnie nastawionymi, dlatego chętnie widzielibyśmy w naszym gronie nowe twarze, być może z nowymi pomysłami i zaangażowaniem. Zachęcamy do tego, by do nas dołączyć!

Warto poświęcić te dwie godziny tygodniowo, aby spędzić czas w miłej atmosferze i zgromadzić nowe doświadczenia oraz zawrzeć przyjaźnie na lata. Nie jest łatwo w paru słowach opisać to, co zawdzięczamy także sobie nawzajem. Nie ma żadnych kryteriów przyjęcia – wystarczy uwielbiać Boga, czerpać radość z kontaktów z drugim człowiekiem. Każdy młody człowiek może do nas dołączyć, a na pewno poczuje się ważnym ogniwem grupy. Czekamy w piątki po wieczornej Mszy Świętej, która odbywa się o godzinie 18:00. Dołącz do nas – nie pożałujesz!

Zapraszamy też na naszego Facebooka - Młodzież parafii pw. św. Wojciecha w Bydgoszczy, na którym można znaleźć więcej informacji na temat naszej działalności i się z nami skontaktować.

Agnieszka Haszcz, Paulina Niewiadomska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor