Psy i kundle [FELIETON]

MP | 17 Dec 2022 Do ekipy rządzącej dziś Polską można mieć różne zastrzeżenia. Można dyskutować, czy takie lub inne rozwiązania, takie lub inne kierunki działań, taka czy inna polityka wewnętrzna, informacyjna oraz międzynarodowa są słuszne i czy leżą w interesie Polski.

Potraktujmy poważnie dzieci w Kościele [KOMENTARZ]

MP | 31 May 2022 Maj to czas pierwszych komunii świętych. Te zawsze bliskie sercu i wzruszające uroczystości są w Polsce obchodzone z wielką pompą. Zaprasza się gości, bliższą i dalszą rodzinę, często przyjaciół, siada się przy stole… To ważne, bo okazji do wspólnego biesiadowania rodzinnego jest coraz mniej.

Ranczo czy winnica? Czyli — róbmy swoje [FELIETON]

MP | 12 Jan 2022 W genialnym serialu „Ranczo” jest taka scena, w której Kusy próbuje nakłonić policjanta Staśka, by wyjaśnił sprawę zniknięcia pieniędzy, które Amerykanka zebrała tytułem zaliczek za komputery, które gmina miała dostarczyć „pod strzechy”. Stasiek wije się jak wąż, bo albo się narazi obecnemu wójtowi, albo Amerykance, która może zostać wybrana na następną...

Przyjdę jutro!

MP | 24 Dec 2021 Zadziwiające teksty przynosi nam liturgia Wigilii Bożego Narodzenia. Oto kilka antyfon brewiarzowych i mszalnych zaczerpniętych z tej liturgii, występują one zarówno w formie dawnej, jak i zreformowanej:

Co chciałbym powiedzieć papieżowi Franciszkowi [KOMENTARZ]

Redaktor | 2 Aug 2021 Ponad dwa tygodnie temu papież Franciszek opublikował swoje motu proprio Traditionis custodes. Jest to akt prawny Stolicy Apostolskiej, na który być może ogromna większość katolików zareaguje jedynie wzruszeniem ramion. A szkoda, bo jak postaram się niżej pokazać, rzecz dotyczy samego serca wiary katolickiej, serca i źródła (fons et culmen), jak to mówiła konstytucja Sacrosanctum...

I jeszcze raz o cnotach niewieścich

Redaktor | 16 Jul 2021 W medialnej burzy jaka rozpętała się po wypowiedzi doradcy ministra o cnotach niewieścich, byli i tacy, którzy wyciągnęli na światło (błyskawic) prawdziwe perły. Autorką poniższej refleksji, którą znaleźliśmy na Facebooku, jest Marzena Anna Boruta

Kto stoi tam, gdzie stało ZOMO? [ANALIZA]

MP | 27 Jun 2021 Co rusz w ustach mniej lub bardziej znanych polityków pojawia się swego rodzaju przekleństwo, czy może raczej zaklęcie, mające przeciwnika politycznego wbić w ziemię i zniszczyć. Brzmi ono złowrogo: pan stoi tam, gdzie stało ZOMO.

Tajemnica nieprawości wobec tajemnicy wiary

MP | 3 Apr 2021 Wczoraj, w Wielki Piątek, na drzwiach Domu Polskiego w Bydgoszczy pojawiły się plakaty z obrazami i napisami znieważającymi Krzyż święty, wiarę katolicką i duchowieństwo naszego Kościoła. Nakleili je nieznani sprawcy, można jednak przypuszczać, że data nie została wybrana przypadkowo.

Bóg się ukrył [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 22 Mar 2021 W przeciwieństwie do islamu, który twierdzi, że istnienie Allaha jest czymś tak oczywistym, jak istnienie Słońca, katolicka teologia zmaga się z problemem ukrycia Boga. Bóg niejako ukrywa się przed ludźmi. Owszem, daje się poznać, ale w sposób wciąż niedający całkowitej pewności, wciąż za zasłoną - pisze Maksymilian Powęski.

To nie kryzys. To rezultat [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

MP | 15 Mar 2021 Rewolucja seksualna, jestem o tym głęboko przekonany, dlatego właśnie dąży do zniesienia wszelkiego potępienia czynów homoseksualnych, bo wie, że jeśli padnie ta bariera, to tym samym wszystkie inne sposoby grzeszenia przeciw szóstemu przykazaniu będą musiały zostać uznane za moralnie dozwolone.

Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 17 Feb 2021 Ktoś oburzał się w rozmowie ze mną, że skoro ksiądz biskup twierdzi, że winna [złu] jest wolność, to znaczy, że jest zwolennikiem odbierania człowiekowi wolności. Ten punkt domaga się wyjaśnienia - pisze Maksymilian Powęski, w nawiązaniu do listu bydgoskiego ordynariusza na Wielki Post.

Gdy rozum śpi, budzą się demony [ANALIZA MAKSYMILIANA POWĘSKIEGO]

Redaktor | 30 Nov 2020 W całym ciągu ludzkiego istnienia nie ma innego momentu, który mógłby być uznany za przełom, za powstanie człowieka, niż moment poczęcia - pisze Maksymilian Powęski. W momencie połączenia komórki mężczyzny i kobiety powstaje nowy organizm, z własnym kodem genetycznym.